YKS Son Gelişmeler

YKS Nedir?

YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı demektir. Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS), adaylar TYT ve AYT olmak üzere iki ayrı oturuma katılacaklardır. İlk oturumda, adaylar Temel Yeterlilik Testini çözeceklerdir. Bu testte adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerilerinin, yani Türkçeyi doğru kullanma, okuma ve anlama, dil hakimiyeti ile matematiksel ilişkilerden yararlanma yönü ölçülecektir.  Tüm bunlar MEB müfredatına uygun bilgilerle olacaktır.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) 40 adet Türkçe ve 40 adet Temel Matematik sorularından oluşmaktadır. Temel Yeterlilik Testi Puanında, Türkçe testinin ağırlığı %50, Temel Matematik testinin ağırlığı %50’dir.

2018 deki Yenilikler:

Geçen seneki (2017) ön lisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için gerekli baraj puanlarında bu sene YKS bir değişikliğe gidilmeyecektir.

YKS adaylarının bir ön lisans programını tercih edebilmeleri için Temel Yeterlilik Testi Puanının (TYT-Puanı) en az 150 olması gereklidir. Temel Yeterlilik Testi Puanı 150’nin altında olan adayların herhangi bir yükseköğretim programını tercih etme hakkı bulunmayacaktır.

Temel Yeterlilik Testi Puanı 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacaktır. Yani dört yıllık üniversiteler için başvuru puanıdır bu. Temel Yeterlilik Testi Puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanları, istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacaktır.

Üniversite Yerleştirme Puanları Nasıl Hesaplanır?

Ön lisans programları için Temel Yeterlilik Testi Puanı esas alınır,

Temel Yeterlilik Puanı (TYT-Puanı):………..[Türkç̧e Testi (%50)] +[Temel Matematik Testi (%50)]

Lisans programlarında ise; Dört puan türü (Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık, Dil) esas alınmaktadır.

Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanları hesaplanırken Temel Yeterlilik Testinin etkisi %40 olacaktır.

SÖZ: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Sözel Test (%60)]

SAY: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Sayısal Test (%60)]

EA: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Eşit Ağırlık Testi (%60)]

DİL: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Yabancı Dil Testi (%60)]

Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı bu yıl da aynı tutulmuştur. Temel Yeterlilikler Testine giren ve Temel Yeterlilik Puanı en az 150 olan adaylar Özel Yetenekle Öğrenci Alan Lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

OBP PUANI

Ortaöğretim Başarı Puanının hesaplanmasında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Yerleştirme puanlarına etkisi geçen seneki gibi yani 2017deki ve öncesi gibi aynı oranda olacaktır.

Meslek lisesi mezunlarına geçen seneki alan odaklı ek puan uygulamasına devam edecektir. Engelli adaylara yönelik düzenlemelerin uygulanmasına da aynı şekilde devam edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button0232 445 00 50
izmir'in en etkni yaz kampı