YKS’ ye Nasıl Çalışılır?

 

ÖSYM sınav sisteminde büyük bir değişime gitmektedir. Yapılan bu değişim ile sınav sistemi büyük ölçüde farklı olmaktadır. Sınav sisteminde gerekleşen değişim ile eskiden YGS ve LYS olan sınavların formatı değiştirilmektedir. Yeni sınav döneminde üniversite hayali kuran milyonlarca genç AYT ve TYT sınavlarına girmektedirler. YKS sistemin avantajları nedeni ile üniversite adayları için stres biraz daha azalmaktadır. Adaylar daha az sorudan oluşan sınavlara girecekler ve sınav süresi ise daha fazla olacaktır.

YKS sisteminde adaylar YGS yerine geçen TYT sınavına girmektedirler. Temel yeterlilik sınavında adaylar artık toplamda 120 soruluk bir sınava girmektedirler. Sınav soru dağılımı ise aşağıda verilmektedir.

  • Türkçe 40 soru
  • Sosyal Bilimler 20 soru
  • Temel Matematik 40 soru
  • Fen bilimleri 20 soru

TYT sınavının süresi ise 135 dakika olmaktadır. Değişen sistem ile beraber attık sınavlarda sadece bilgiye dayalı değil mantığa dayalı da sorular sorulmaktadır. AYT sınavının soru dağılımı ise seçilen bölüme göre değişiklik göstermektedir. Temel Yeterlilik Sınavı için belirlenen baraj puanı ise 150 olmaktadır.

Yeni sınav sistemi dahilinde puan türlerinde de değişim görülmektedir. YGS sınavında adayların 6 adet puan türü bulunmaktaydı ve bu puan türüne göre tercih yapmaktaydılar. Fakat YKS ile sınav puan türü 1’e indirilmektedir. Adaylar TYT puanı ile tercih yapabilmekte ve AYT sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar. Puan türünün değişim göstermesi de adaylar için büyük bir avantaj olmaktadır.

YGS’ ye yani değişen sınav sistemi TYT’ye girecek adayların öncelikli olarak programlı ve planlı bir şekilde çalışmaları gerekmektedir. Bunun yanına mutlaka çeşitli kurslar ile desteklenmesi gerekmektedir. İzmir YKS hazırlık konularında birçok kursu adaylara sunmaktadır.  Bu kurslar sayesinde adaylar sınava daha kolay bir şekilde hazırlanabilmekte ve sınavdan daha yüksek bir puan alabilmektedirler. Kurslarda ise adaylar kendilerine uygun vakitler dahilinde eğitim almanın yanında ek olarak etüt gibi hizmetlerden de yararlanmaktadırlar. Bunun yanında İzmir YKS kursu dahilinde aday öğrenciler belirli aralıklarda yapılan sınavlara girerek kendilerini deneme şansına sahip olmaktadırlar. Bu sayede TYT sınavına daha etkili bir şekilde hazırlanmış olmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button0232 445 00 50